AYEDAŞ FATURA BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME

AYEDAŞ Fatura

AYEDAŞ Fatura Borcunuzu öğrenmek ve ödemek için Tıklayınız

 

Ayedaş Abone numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

Enerjisa online işlem merkezinden İstanbul Anadolu yakası elektrik fatura ve borç bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Online işlem merkezi Başkent Elektrik Dağıtım bölgesini kapsayan tüm illerdeki (Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Bartın, Karabük, Kırıkkale, Çankırı) kullanımına açılmıştır.

İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar Elektrik Dağıtım bölgelerindeki illerde kullanıma başlandığında bilgilendirme yapılacaktır.

AYEDAŞ Faturaları ve diğer konularda Forum bölümümüzden soru sorabilir, bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler: AYEDAŞ Fatura Sorgulama, AYEDAŞ Borç Sorgulama, AYEDAŞ Fatura ödeme, AYEDAŞ Müşteri Hizmetleri, AYEDAŞ Fatura ödeme noktaları

 

1) Aylik elektrik fiyatlarini nereden ögrenebilirim ?

Aylik elektrik fiyatlarini http://www.epdk.org.tr adresinden ögrenebilirsiniz.


2) Elektrik fiyatlari, yapilan zam oranlari kim tarafindan belirlenmektedir ?

Elektrik fiyatlari, yapilan zam oranlari Türkiye Elektrik Dagitim A.S. tarafindan belirlenmektedir.


3) Trafo bakimlari neden yapilmaktadir ?

Bölgemizde 3000 civarinda Trafo Merkezleri serviste olup, elektrik dagitim sistemlerinde Isletme Bakim talimatlari uyarinca yilda en az bir kez bakim yapilmasi gerekmektedir.
Trafo merkezlerindeki bu bakim çalismalarimizi özellikle okullarin kapali oldugu, tatil mevsimi ve isinma vs. gibi problemlerin yasanmadigi yaz aylarinda planlanmakta, abonelerimizin kis aylarinda enerji problemi ile karsilasmamalari için gereken önlemler alinmaktadir.


4) Internet üzerinden Ayedaş Fatura bilgilerimi görebilir miyim ?

www.ayedas.gov.tr adresinden borç sorgulama ekraninda girip tesisat ve sayaç numaranizi yazdiktan sonra gerekli bilgiye ulasabilirsiniz. Ayedaş Faturalarinizin her ay düzenli olarak e-mail adresinize gönderebilmesi için online islemler menüsünden e-posta kaydi yaptirmaniz gerekmektedir.


5) Üç tarifeli puant uygulamasinda zaman dilimi nasildir ?

Bu tür abonelere saat (06.00-17.00) arasi gündüz, normal tarife; saat (17.00-22.00) arasi puant, pahali tarife; (yaklasik normalin iki kati); saat (22.00-06.00) arasi gece, ucuz tarife (normalin yarisi) fiyatlarla Ayedaş Fatura çikarilmaktadir.


6) Üç tarifeli puant abonesi olmak için ne yapmam gerekir?

Üç tarifeli puant abonesi olmak için; üç tarifeli tüketime uygun bir adet elektronik sayaç temin edilmesi ve bir dilekçe ile bagli oldugunuz Abonman Sefligine müracaat edilerek Ayedaş Sözleşme yapilmaniz gerekmektedir. Herhangi marka bir elektronik sayacin temin edilerek tesisata takilmasi hiç bir sey ifade etmez, mutlaka "Üç Tarifeli Puant" tarife grubundan Ayedaş Sözleşme yapilmasi gerekmektedir. Dolayisiyla farkli fiyat uygulamasi bu tarife grubunu seçen abonelere uygulanmaktadir. Ancak farkli saat dilimlerindeki tüketimi ölçmek için elektronik sayaca ihtiyaç bulunmaktadir. Piyasada reklami yapilan degisik marka sayaçlar vardir. Burada dikkat edilecek husus alinacak elektronik sayacin mutlaka "TEDAS ONAYLI" olmasidir.
Üç Tarifeli Puant Tarife grubuna ait Aylik enerji birim fiyatlari TEDAS'in tarifeler sayfasindan görebilirsiniz. Bu tarifelerden görülebilecegi üzere yalnizca elektronik sayaç kullananlara bir indirim söz konusu degildir. Ancak günlük tüketiminizi ucuz saat dilimi olan (22:00 - 06:00) saatleri arasina kaydirdiginiz oranda Ayedaş Faturalariniz düsük olacaktir.


7) Mesken sayacimi elektronik sayaçla degistirmem zorunlu mudur ?

Yürürlükteki Müsteri Hizmetleri Yönetmeligi’ne göre halen oturmakta oldugunuz, elektrik aboneliginin mevcut oldugu meskenlerde sayaç degisikligi zorunlu bulunmamaktadir.
08.12.2000 tarih 24254 sayili Resmi Gazete’de yayinlanan Elektrik Iç Tesisat Yönetmeligi; 08.12.2001 tarihinden sonra abone Ayedaş Sözleşmesi yapilan ve ilk kez enerji alacak olan yeni yapilmis normal yapilardaki sayaçlarin elektronik olmasi gerektigini bildirmektedir.


8) Kredi karti ile Ayedaş Fatura ödene biliyor mu?

Ayedas tüzel kisiligi olmasina ragmen sermayemizin tümü Tedas Genel Müdürlügü’ ne ait oldugundan ana tesekkülümüzce kredi karti ile tahsilat yapmamiz mümkün olmamaktadir.Yasal düzenleme olmaksizin kredi kartiyla ülke genelinde tahsilat yapilmasi için Tedas Genel Müdürlügü, ülke genelinde kredi karti ile tahsilât yapilabilmesi için çalismalarina devam etmekte olup, Finans Bank ve HSBC kredi karti sahipleri, söz konusu bankalara ait kredi kartlarina otomatik ödeme talimati vermeleri halinde elektrik Ayedaş Faturalarini ödeyebilmektedir.Ayedaş Fatura ödemelerinizi veznelerimizden, çalistiginiz bankaya verdiginiz otomatik ödeme talimati ve anlasmali oldugumuz bankalarda hesabiniz var ise bu bankalarin internet sayfalari üzerinden ödeyebiliyorsunuz.
FINANSBANK ve HSBC kredi kart sahipleri,kredi kartlarina otomatik ödeme talimati vermeleri halinde kredi kartlari ile elektrik Ayedaş Faturalarini ödeyebilmektedir.
Ayedas tüzel kisiligi olmasina ragmen sermayemizin tümü Tedas Genel Müdürlügü’ ne ait oldugundan ana tesekkülümüzce kredi karti ile tahsilât yapmamiz mümkün olmamaktadir.
Ayrica 15.09.2006 tarihinden itibaren, ilk etapta bes pilot bölgemizde olmak üzere (Kadiköy Isletme Müdürlügü, Ümraniye Isletme Müdürlügü, Üsküdar Çarsi, Pendik Çarsi ve Genel Müdürlük veznelerinde) tüm bankalarin Debit Card’ lari (ATM Karti- Vadesiz Hesap Karti) ile nakit tasima sikintisinda kurtularak Ayedaş Fatura ödeyebilecekler.Bu uygulama sayesinde; Yasa geregi daha önce vezneden tahsil edilemeyen 8.000 YTL üzerindeki Ayedaş Faturalar da bu sistemle banka üzerinden geçis yapilabileceginden, artik AYEDAS Fatura veznelerinden tahsil edilebilecektir.
10) Web sayfamizdan Ayedaş Fatura ödemesi yapilabiliyor mu?

Internet ortaminda Ayedaş Fatura ödemesi ancak anlasmali oldugumuz bankalarda hesabiniz var ise geçmise dönük borçlariniz da dahil olmak üzere ilgili bankanin web sitesinden gerçeklestirilebiliyor. Web sitemizden böyle bir uygulama yapilamamaktadir.


11) Abonelik için yapilan Ayedaş Sözleşme kullanici adina olmak zorunda midir?

Elektrik Tarifeleri Yönetmeligine göre elektrik Ayedaş Sözleşmelerinin mutlak suretle kullanici adina olmasi gerekmektedir.


12) Web sayfanizdan yapabilecegimiz islemler nelerdir?

Borç sorgulama, Ayedaş Fatura itirazi, kaçak ihbari yapilabilir, istek ve öneri formu doldurulabilir, elektrik kesinti duyurusu, isletme müdürlüklerimiz, abonelik islemleri, ilanlar, veznelerimiz, irtibat telefonlari, çalistigimiz bankalar, sirket yapimiz, sirketimizin tarihçesi, yönetim, halkla iliskiler servisimiz vb. diger faaliyet ve hizmetlerimiz hakkinda bilgi edinebilirsiniz.


13) Internet hizmetinden faydalanamayan aboneleriniz günün 24 saati Ayedaş Fatura bilgilerini nereden ögrenebilir?

Ayedaş Fatura bilgilerinize ulasmak için internet kullanicisi olmaniz gerekmez..Haftanin her günü 24 saat 459 50 30 numarali telefonumuzdan Ayedaş Fatura bilgilerinize ulasabilir Ayedaş Faturanizin son durumunu ögrenebilirsiniz.


14) Ariza Servisleri 24 saat hizmet veriyor mu?

Ariza Servisleri gelen ihbarlara 24 saat cevap veriyor. Ariza aninda yapmis oldugunuz tüm ihbarlar dikkate alinip, ariza ekiplerimiz tarafindan gerekli müdahaleler yapilarak sorun çözümleniyor. 186 Ihbar Servisine verdiginiz her türlü ihbar ekiplerimiz tarafindan dikkate alinip sonuçlandiriliyor.


15) Sehit ve gazi indirimi uygulanmakta midir? Bu indirimden faydalanmak için hangi tarihlerde basvurmamiz gerekir? Bu indirimden kimler faydalanir? Faydalanabilmek için gerekli evraklar nelerdir ve nereye basvurmaliyiz? Indirim orani yüzde kaçtir?

Sehit ve gazi indirimi uygulanmaktadir. Indirim müracaat tarihinden itibaren baslamaktadir. Gerekli evraklariniz ile birlikte bagli bulundugunuz abonman sefligimize veya genel müdürlügümüze basvuruda bulunabilirsiniz. Basvurular her yil yenilenmelidir. Sehit ve gazi indiriminden sehidin ailesi (anne, baba, esi), gazi indiriminden; gazinin kendi ve ailesi (esi) faydalanabilir. Sehit indiriminden faydalanmak için; sehit ailesinin sirketimize basvuracagi yila ait ikametgah senedi, sehit tanitim karti (TC. Emekli Sandigi Genel Müdürlügü Sehit Tanitim Karti) , sehit karti yok ise sahadet yazisi, gazi indirimi için gazinin kendisi; basvuracagi yila ait ikametgah senedi, gazi karti , gazi karti yok ise TC. Emekli Sandigi Genel Müdürlügü maas aldigina dair yazi ile genel müdürlüge basvuruda bulunmalidir. Aylik Ayedaş Fatura bedelinin üzerinden % 40 indirim yapilir.

 
16) Tesisat esinin veya akrabasinin adina olan bir kisiye soyadlari tutuyor diye bilgi verebilir miyiz?

Tesisat esinin veya akrabasinin adina kayitli olan kisilere tesisata ait borç bilgileri(cari döküm) verilebilir. Aboneye ait kimlik v.s bilgiler, sahtecilikte kullanima ihtimaline karsilik, kisinin vekaletname ibraz etmek ve yazili talebi halinde verilebilir.


17) Tesisat dökümü ya da Ayedaş Sözleşme bilgileri adi tutmayan bir kisiye verebilir miyiz?

Tesisat dökümü veya Ayedaş Sözleşme bilgileri, sahtecilikte kullanilma ihtimaline karsilik, ilgisi olmayan yetkisiz kisilere verilmemelidir.(vekaletname ibrazi halinde verilebilir.) Resmi kurum ve kuruluslarin taleplerinin karsilanmasi gerekir.


18) Mal sahibine, kiracinin adina olan tesisatin borç bilgilerini verebilir miyiz?

Mal sahibinin kiracisina ait borç bilgileri(cari döküm) mal sahibinin belgelenmesi halinde verilebilir.


19) Tesisat esinin adina ise evlenme cüzdani ile Ayedaş Sözleşme iptali yapilabilir mi?

Evlilik cüzdani bir yetki belgesi hükmünde olmadigindan buna dayali Ayedaş Sözleşme iptali yapilamaz.


20) Kira kontrati esinin adina ise evlenme cüzdani ile Ayedaş Sözleşme iptali yapilabilir mi?

Evlilik cüzdani yetki belgesi olmadigindan, kira kontrati esinin adina düzenlenmis olsa dahi Ayedaş Sözleşme iptali yapilamaz.

 
21) Tapusuz yerlerde tapu müdürlügü tapu çikarmak için elektrigin 1990 yilindan önce baglandigina dair belge istiyor, gelen talep sahibine (ilk Ayedaş Sözleşme gelen aboneye ait olmasa da) bunun bilgisini veya belgesini verebilir miyiz?

Bu sekilde talepler, Tapu Müdürlügünden alinmis tezkerenin ibrazi halinde yazili olarak cevaplandirilmasi gerekir.Kategori: Ayedaş Fatura Sorgulama > Elektrik Fatura Sorgulama

Etiketler: AYEDAŞ Fatura Sorgulama, AYEDAŞ Borç sorgulama, AYEDAŞ Fatura Ödeme, AYEDAŞ Borç


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
Güvenlik Kodu: